sobota
06.10.2018
13:00 až 17:00

Bezpeněžní zóna je prostor, kde se nic neprodává a nekupuje a přesto mohou být naplněny přímé potřeby našich tužeb. Je spousta nevyužitých nebo nepotřebných věcí, které mohou být jinými lidmi smysluplně využity. Přineste je nebo se jen přijďte podívat, jak bezpeněžní zóna funguje.

Jak funguje bezpeněžní zóna?
Co vzít s sebou?

BZ funguje na základě motta:
„Dej co nepotřebuješ, vezmi si,co se hodí.“ Projděte svou domácnost, vytipujte a vezměte s sebou věci, které nepoužíváte, ale jiní by je mohli plnohodnotně užívat.

Jak to probíhá?
Přijďte na místo, rozhlédněte se po okolí, najděte nějaký volný plac a tam dejte své věci. Pak už jen choďte a koukejte co přinesli ostatní a berte to, co se Vám hodí ;). Můžu na místě nechat své věci, když chci odejít dřív, aby si je lidé rozebrali? Zakázat to nemůžeme a ani nechceme. Přesto jako organizátoři prosíme, vezměte ideálně při odchodu své věci zpět – případně se s námi domluvte, zda máme pro věci nějaké využití:)

Výměny věcí
Výměny do BZ nepatří.

Ideály BZ, aneb proč se to dělá:
Bezpeněžní zóna vznikla jako projekt,který se snaží experimentovat s možností sdílení hmotných statků mezi lidmi. Sdílením myslíme získávání věcí (z majetku zúčastněných lidí) bez obchodního jednání, tudíž nikoliv věc za peníze, ani ideálně věc za věc. Obchod a obchodní myšlení je všude kolem nás, tak proč si nezkusit od něj trochu odpočinout a společně zkoumat jestli se statky nedají přerozdělovat i jinak.

Bezpeněžní zóny v Čechách začaly jako první organizovat lidé z okruhu anarchistického hnutí, protože jsou jim myšlenky BZ sympatické a snaží se je implementovat do světa, ve kterém žijí. V Plzni BZ pořádá místní kolektiv Food not Bombs (Jídlo místo Zbraní).

Zastavte se
na zastávce