čtvrtek
04.06.2020
18:00 až 20:00
cena: 100/150 Kč
nutná rezervace

Srdečně Vás zveme na přednášku Matěje Senfta s názvem Na prahu snu a reality: když se z fikce stane náboženstvím – dílo H. P. Lovecrafta v kontextu hyper-reálných náboženství. 

„Nejstarší a nejsilnější emocí lidstva je strach, a nejstarším a nejsilnějším druhem strachu je strach z neznáma,“ napsal tvůrce jedné z nejděsivějších hororových mytologií, takzvaného Cthulhu mythosu, Howard Philliphs Lovecraft. V příbězích podivného pána z Providence se probouzí prastará monstra. Podivuhodné bytosti z kosmu, která staletí spala, ale teď se navrací, aby získala svět jednou a provždy do svých spárů. Podle Lovecrafta, zatvrzelého agnostika, se jednalo jen o zachycení snových toulek a smyšlenek jeho mysli. Kdy však sen začíná být realitou?
S příchodem moderního myšlení nastoupila na náboženskou scénu hyper-reálná náboženství, která si vzala za základ své věrouky a rituální praxe díla populární kultury od Star Wars (jedismus) přes Matrix (matrixismus) až po Lovecraftův mythos.
Na základě terénního religionistického výzkumu přednášejícího se vydáme do světa náboženských a okultních společností, jejíž členové si Lovecraftova monstra vybrala za svá božstva. Zmapujeme vývoj pověstného Necronomiconu (Knihy mrtvých jmen) a nahlédneme za oponu tzv. lóžových společností, jejich věrouky, rituálního chování a sporu chaos-magie s tradičním hermetismem. Dotkneme se pradávných sil chaosu a archetypální hrůzy z propastných hlubin, jimž se lidské vědomí instinktivně vyhýbá.

………………………………………………………………………………
Pokud si chcete přednášku předplatit, pak stačí poslat peníze na uvedené číslo bankovního účtu, poté zaslat na mail anima.mundi.rezervace@gmail.com Vaše křestní jméno a příjmení, místo a datum přednášky, k tomu připojit datum platby a číslo účtu z něhož jste platbu uskutečnili.
Na to Vám platbu potvrdíme a zapíšeme si do seznamu.
U vstupu pouze nahlásíte své jméno.
Číslo účtu, na které zašlete platbu: 1140250030/3030
Cena vstupenky v předprodeji: 100,-
……………………………………………………………………………………………
Vstupné na místě: 150,-

Zastavte se
na zastávce