pondělí
03.04.2023
17:00
Putovní verze výstavy přináší zhutněnou verzi expozice Muzea romské kultury. Kromě úvodního panelu podávající základní informace o muzeu, se výstava věnuje dějinám Romů od jejich života v pravlasti Indie,
přes středověké a novověké období po dějiny 20. století včetně shrnutí současného postavení Romů na území České republiky.
Seznamuje jak s dějinným rámcem, tak také s kulturou Romů, prezentuje způsoby tradiční obživy včetně řemesel, nechybí ani hudba, jazyk a literatura, rozvíjející se výtvarné umění a celá oblast duchovní kultury. Celkově je výstava tvořena 35 panely..
Přednáška Historie Romů – Přednáška s historikem Michalem Schusterem (historik, publicista, muzejník) o historii a kultuře Romů
Výstava fotek úspěšných Romů z Plzně a jeho blízkého okolí
Výstava si klade za cíl prostřednictvím příběhů předat pozitivní příklad hlavně mladým Romům a majoritní společnosti
Portrét a medailonek vytvořil fotograf Lukáš Houdek
Panelová diskuze s uspěními představiteli
Oslovení úspěšní Romové budou odpovídat na otázky v panelové diskuzi, kterou bude moderovat Iveta Demeterová, která pracuje v Českém rozhlase jako editorka, redaktorka a moderátorka romského pořadu O Roma vakeren (česky „Romové hovoří“)
Harmonogram dne:
• 17:00 zahájení – moderátorka Iveta Demeterová
• 18:00 přednáška o historii Romů historik Michal Schuster
• 19:00 přestávka
• 19:30 panelová diskuze s úspěšnými představiteli
• 20:30 závěrečné slovo

Zastavte se
na zastávce

V budově bývalého nádraží nabízíme od května roku 2014 inspirativní a příjemný prostor pro tvorbu a relaxaci. Věříme, že prostředí, ve kterém žijeme a pracujeme, nás může kultivovat. Proto společně utváříme místo, kde můžete zpomalit a skrze tvůrčí činnost, umělecký či kulinářský zážitek vnímat život tady a teď a potkávat se se zajímavými lidmi nejen nad dobrou kávou.
Tak jako se proměňujeme my, proměňuje se i naše nabídka aktivit. Momentálně si u nás můžete zajít na výstavu, koncert, literární čtení, dětský filmový klub, zacvičit si jógu, společně zpívat, tančit, malovat a slavit tradiční svátky během celého roku.
Venku na perónu či v parku se zahrádkou můžete posedět na designových lavicích. Uvnitř můžete prohlédnout a zakoupit originální výrobky mladých výtvarníků, vyměnit knihy, které jste již přečetli za jiné nebo se začíst do poezie plzeňských tvůrců.