čtvrtek
05.03.2020
18:00 až 19:30
cena: zdarma Kč

V roce 1914 vstoupila do Národní galerie sufražetka Mary Richardsonová, vytáhla z rukávu řeznický nůž a zuřivě začala řezat do zad překrásné nahé bohyně Venuše Afrodity vyobrazené na Velázquezově plátně nazvaném Venuše z Rokeby. Proč? Profesorka Bettany Hughesová se vydává na cestu za poznáním napříč Středozemím a Blízkým východem, aby odhalila pravdu o Venuši a jejích předcích a dokázala, že tato mytologická postava není pouhou záminkou pro smyslnou nahotu a červenou knihovnu. Jedná se o pozoruhodný příběh o nejvlivnější síle starověku. Skrze starověké umění, evokující mýty, archeologické nálezy a filozofická bádání Bettany odhaluje, jak tato nesmrtelná bohyně přetrvává ve 21. století a co její příběh říká o tom, na čem nám lidem záleží. A jak Bettany odhaluje Venuši, ukazuje nám, proč je nadále třeba zajímat se o tuto dávnou společnici lidské existence, a poukazuje na to, jak nebezpečně zlehčujeme její moc.

Zastavte se
na zastávce

V budově bývalého nádraží nabízíme od května roku 2014 inspirativní a příjemný prostor pro tvorbu a relaxaci. Věříme, že prostředí, ve kterém žijeme a pracujeme, nás může kultivovat. Proto společně utváříme místo, kde můžete zpomalit a skrze tvůrčí činnost, umělecký či kulinářský zážitek vnímat život tady a teď a potkávat se se zajímavými lidmi nejen nad dobrou kávou.
Tak jako se proměňujeme my, proměňuje se i naše nabídka aktivit. Momentálně si u nás můžete zajít na výstavu, koncert, literární čtení, dětský filmový klub, zacvičit si jógu, společně zpívat, tančit, malovat a slavit tradiční svátky během celého roku.
Venku na perónu či v parku se zahrádkou můžete posedět na designových lavicích. Uvnitř můžete prohlédnout a zakoupit originální výrobky mladých výtvarníků, vyměnit knihy, které jste již přečetli za jiné nebo se začíst do poezie plzeňských tvůrců.