07.05.2019
čtvrtek 14:00 až 18:00

Výstava Honzy Dienstbiera bude na Zastávce k vidění do 7. 5. 2019. Každý čtvrtek od 14:00 do 18:00. Uvidíte obrazy, které vytvořil loňské léto ve Švédsku a vůbec neměl v úmyslu je vystavovat. Jeho tvorba vychází z metody Vedic Art. Védské umění je založeno na 17 principech, které jsou odvozené z ústní tradice starověké Indie. Otcem védského umění je umělec Curt Källman a místem vzniku je Švédský ostrov Öland. Källman se v Indii v roce 1974 setkal s učitelem Maharishi Maheshi Yogim, a od něho získal základní kostru – jména principů vycházející z Véd. Dalších 20 let pak pracoval na tvorbě interpretací, zadání a cvičení. Neodděluje umění od života, podstatný je umělecký proces spíš než konečný výsledek. Začala se kolem něho tvořit umělecká komunita, která se dodnes rozvíjí na Ölandu i jinde. Curt Källman zemřel v roce 2010 a celý systém dále rozvíjí jeho syn. Vedic art je vyučován ve třech navazujících kurzech, kde se jednotlivé principy postupně prohlubují. Třetí kurz Védangy – přináší dalších šest pomocných pojmů, které adepta provázejí k tomu, aby se stal svým vlastním guruem… odpovědi na otázky hledá v sobě a skrze vlastní porozumění hlubokým filosofickým otázkám je veden k vlastní transformaci, osvobození skrze rituál…
Obrazy jsou výsledkem týdenního procesu vrstvení, přemalovávání, ničení, znovuoživování několika podkladů… je to záznam, který svým způsobem obsahuje celý vesmír – vnitřní i vnější pohyby, sílu živlů, vznikání a zanikání… Pro mě je cestou od nevinnosti k odvaze vzít zodpovědnost za svůj život!

Zastavte se
na zastávce

V budově bývalého nádraží nabízíme od května roku 2014 inspirativní a příjemný prostor pro tvorbu a relaxaci. Věříme, že prostředí, ve kterém žijeme a pracujeme, nás může kultivovat. Proto společně utváříme místo, kde můžete zpomalit a skrze tvůrčí činnost, umělecký či kulinářský zážitek vnímat život tady a teď a potkávat se se zajímavými lidmi nejen nad dobrou kávou.
Tak jako se proměňujeme my, proměňuje se i naše nabídka aktivit. Momentálně si u nás můžete zajít na výstavu, koncert, literární čtení, dětský filmový klub, zacvičit si jógu, společně zpívat, tančit, malovat a slavit tradiční svátky během celého roku.
Venku na perónu či v parku se zahrádkou můžete posedět na designových lavicích. Uvnitř můžete prohlédnout a zakoupit originální výrobky mladých výtvarníků, vyměnit knihy, které jste již přečetli za jiné nebo se začíst do poezie plzeňských tvůrců.